مدیریت زمان و کارها در خط فرمان با Calcurse

برای سازماندهی و مدیریت کارها نیاز به ابزار های پیچیده، پر از امکانات گرافیکی یا نرم افزار های وب دارید؟ من که اینطور فکر نمیکنم. ابزار درست خط فرمان هم میتواند این کار را به خوبی انجام دهد.

البته استفاده کلمه خط و فرمان در کنار یکدیگر ممکنه ترس به قلب بعضی کاربران لینوکس بندازه. برای اونها خط فرمان یک دریای ناشناخته است.

با استفاده از Calcurse سازماندهی کردن خود در خط فرمان بسیار ساده است. Calcurse ظاهری شبیه به نرم افزار های گرافیکی در رابط متنی دارد. شما سادگی و تمرکز در خط فرمان را به همراه راحتی در استفاده و جابه‌جایی را بدست می‌آورید.

بیایید از نزدیک تر به Calcurse نگاه کنیم. این نرم افزار متن باز، آزاد و تحت مجوز BSD منشتر شده است.

دریافت نرم افزار

اگر اهل کامپایل نرم افزار هستید (من که بطور کلی نیستم)، میتونید سورس رو از وبسایت نرم افزار دانلود کنید. در غیر این صورت پکیج مربوط به توزیع لینوکس خود رو دریافت کنید. همچنین میتونید Calcurse رو از پکیج منیجر توزیع خود هم دریافت کنید. چک کردن اون ضرری نداره.

Calcurse رو نصب یا کامپایل کنید ( هیچکدوم زیاد طول نمیکشه)، و شما اماده هستید که ادامه بدیم.

استفاده از Calcurse

یک ترمینال باز کنید و تایپ کنید: calcurse

محیط Calcurse شامل سه پنل هست:

  • Appointments (ملاقات ها) سمت چپ صفحه
  • Calendar (تقویم) بالا سمت راست
  • To-do list (لیست کارها) پایین سمت راست

برای جابه‌جایی بین پنل ها از Tab استفاده کنید. برای اضافه کردن ایتم جدید به پنل، a را فشار دهید. نرم افزار اطلاعات لازم را از شما دریافت میکند.

یک نکته جالب، پنل های ملاقات ها و تقویم با یکدیگر کار میکنند. میتونید به پنل تقویم برید، یک تاریخ رو انتخاب کنید و به پنل ملاقات ها برگردید سپس ملاقات جدید رو اضافه کنید.

a را فشار دهید تا یک زمان آغاز، یک مدت (به دقیقه)، و یک توضحات مربوط به ملاقات تنظیم کنید. تاریخ شروع و مدت زمان اختیاری هستند.

ملاقات های یک روز به صورت زیر هستند:

لیست کارها بصورت جداگانه کار میکند. با استفاده از Tab به پنل لیست کارها برید، سپس a را فشار دهید. توضیحات مربوط به کار را بنویسید، سپس اولویت را تنظیم کنید(۱ بیشترین و ۹ کمترین). Calcurse لیست کارهای نا تمام شما را در پنل کارها نشان میدهد.

اگر کار شما دارای توضیحات بلندی هست، نرم افزار ان را کوتاه میکند. برای مشاهده توضیحات کامل، با استفاده از کلید های بالا و پایین یا j , k بر روی کار مورد نظر بروید سپس v را فشار دهید.

Calcurse اطلاعات را در فایل های متنی و در پوشه پنهان .calcurse درون پوشه خانه شما ذخیره میکند — به عنوان مثال، home/hamid/.calcurse/ . اگر Calcurse دچار مشکل شد، به راحتی میتوانید اطلاعات خود را پیدا کنید.

امکانات کاربردی دیگر

از امکانات دیگر Calcurse، امکان ثبت ملاقات های تکرار شونده میباشد. برای انجام آن، ملاقات مورد نظر را پیدا کنید، سپس کلید r را پنل ملاقات ها فشار دهید. از شما تعداد دفعات تکرار پرسیده میشود ( به عنوان مثال روزانه یا هفتگی) و چه مدت این ملاقات تکرار شود.

امکان وارد کردن تقویم ها به فرمت ICAL و یا خورجی گرفتن به فرمت های ICAL یا PCAL نیز در نرم افزار وجود دارد. با استفاده از ICAL میتوانید تقویم و اطلاعات خود را با بقیه نرم افزار های تقویم به اشتراک بگذارید. با استفاده از فرمت PCAL میتوانید یک نسخه Postscript از تقویم خود تولید کنید.

همچنین تعدادی ارگومان های خط فرمان هم وجود دارند که میتوانید به Calcurse بدهید. میتونید درباره اونها در مستندات مطالعه کنید.

در حین سادگی، Calcurse بطور خیلی خوب به شما کمک میکند تا سازماندهی شوید. میتوانید تمرکز بیشتری بر روی کاری که میخواهید انجام دهید و جایی که میخواهید بروید داشته باشید.

منبع: OpenSourse.com | نوشته Scott Nesbitt

منتشرشده توسط

Hamid Reza

یه لنوکس کار که به الکترونیک و برنامه نویسی علاقه داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.