پروژه سیستم عامل با زبان Rust

سلام به همه دوستان و همراهان وبلاگ. توی این بخش مطالب و آموزش های مربوط به پروژه سیستم عامل رو که پروژه کارشناسی ام هست میزارم. شما میتونید طبق این آموزش ها همراه من پیش بیاید و در هر جای مسیر که نیاز به راهنمایی داشتید میتونید بهم پیام بدید [kaveh at riseup].

هدف من از انجام این پروژه، این بود که با زبان Rust بیشتر اشنا بشم و همچنین مباحث سطح پایین و سخت افزاری رو انجام بدم. دلیل انتخاب زبان راست، این بود که راست یه زبان سطح بالا ولی با قابلیت ها و ویژگی های بسیار خوب و جدید هست که امکان نوشتن برنامه های سطح پایین رو بدون از دست دادن سرعت داره.

نوشتن سیستم عامل یک کار ساده و ابتدایی نیست و در حقیقت به عنوان سخت ترین کار برنامه نویسی شناخته میشه.

OSDev.org

نوشتن سیستم عامل واقعا کار سختی هست و برای فردی که تازه با برنامه نویسی اشنا شده اصلا پیشنهاد نمیشه اما غیر ممکن نیست. درضمن هدف من نوشتن یک سیستم عامل کامل و قابل استفاده روزانه نیست، هدف من نوشتن یک سیستم عامل آموزشی هست که در مراحل نوشتن کلی چیز یاد بگیرم و در آخر یک پروژه خوب با Rust به عنوان نمونه کار توی گیتهاب داشته باشم. پس اگر میخواید سیستم عامل بنویسید، ناامید نشید، هدف ما یادگیری هست و هر چیزی رو باید از یه جایی شروع کرد. اما این رو بدونید پروژه طولانی مدت هست چون نیاز به یادگیری طیف وسیعی از تکنولوژی ها، استاندارد ها و تکنیک ها دارید.