Password

ابزار مدیریت رمز عبور Pass

سلام دوستان. امیدوارم شاد و خندون باشید. از نرم افزار های تقریبا ضروری میشه به پسورد منیجیر ها اشاره کرد. با پیشرفت سریع کامپیوتر ها و توانایی محاسبه بالا، رمز ها به سرعت کرک میشن و نیاز هست تا از پسورد های قوی تری استفاده کنیم. یکی از روش های ساخت پسورد های قوی، استفاده از چند کلمه معنی دار اما بی ارتباط به یکدیگر هست. مثلا judo nail ballot auto ،‌ و به حافظه سپردن چنین پسورد هایی یکم سخت هست چه برسه که بخواید از عبارات بی معنی مانند HPTD,f(s2)FShKgL.

ابزار های مدیریت رمز عبور تنوع زیادی دارند. مانند last pass که انلاین هست، همچنین افزونه مرورگر و کلاینت های سیستم عامل های متداول رو داره . یا keepass که کلاینت های بسیار زیادی داره ، فقط در لینوکس دارای ده ها کلاینت متفاوت هست.

اما چیزی که باعث شد من به Pass جذب بشم،‌ فلسفه این ابزار بود، این ابزار مانند تمامی ابزار های یونیکس، دارای فلسفه زیر هست:

  • برنامه تنها یک کار انجام دهد و آن را به خوبی انجام دهد.
  • برنامه ها با یکدیگر کار کنند.
  • برنامه ها با متن ارتباط برقرار کنند.

این ابزار ، پسورد ها رو با استفاده از کلید gpg شما رمز نگاری کرده و در یک ساختار پوشه بندی درختی ذخیره میکند. بر خلاف بسیاری از ابزار ها، از فرمت یا نحوه کد گذاری جدیدی برای خود استفاده نمیکند بلکه فقط از ابزار های ساده پوسته استفاده میکند. یعنی شما حتی بدون داشتن این ابزار هم میتوانید فایل های خود را به همین شیوه رمز نگاری یا باز کنید.

از دیگر امکانات بسیار خوب این ابزار، امکان ساخت یک ریپوی گیت برای پسورد ها هست که ابزار به طور خودکار تغییرات پسورد را کامیت کرده و میتوانید انها را در یک ریپوی انلاین ذخیره کنید و پشتیبان بگیرید.

برای نصب این ابزار میتونید از مدیر بسته توزیع استفاده کنید یا سورس را دانلود کرده و کامپایل کنید.

بعد از نصب برای راه اندازی اولیه ، باید یک کلید gpg در سیستم داشته باشید. که با دستور gpg --gen-key میتونید کلید رو بسازید حالا میتونید با دستور زیر برنامه را راه اندازی کنید :

pass init "email@example.com

در صورت تمایل به ساخت ریپوی گیت دستور زیر را وارد کنید:

pass git init

وارد کردن پسور جدید :

pass insert location/of/pass/password_name

مثلا :

pass insert Social/Twitter

دریافت پسورد ذخیره شده در خروجی استاندارد :

pass location/of/pass/password_name

برای کپی کردن پسورد در کلیپ برد به مدت ۴۵ ثانیه :

pass -c location/of/pass/password_name

برای مشاهده اموزش های کامل و نحوه کانفیگ این ابزار، به صفحات راهنما مراحعه کنید (‌man) .

منتشرشده توسط

Hamid Reza

یه لنوکس کار که به الکترونیک و برنامه نویسی علاقه داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.